بازاریابیکسب و کار

19 ترفند کاربردی جذب مشتری در فروشگاه های آنلاین

19 ترفند کاربردی برای این که مشتری ها به سمت شما کشیده شوند!

جذب مشتری

مشتریان در هر مقطعی، باید اطمینان داشته باشند که تبلیغات و وعده هایی که شما به عنوان برند فروش، به آن­ها می ­دهید، واقعی هستند، دقیقاً آن چیزی را به آن­ها می ­فروشید که در موردش با آن­ها قول و قرار گذاشته اید و به پیمانی که به آن­ها در مواقعِ مواجهه با بروز مشکل، داده ­اید وفا می­ کنید، این گونه به آن­ها نشان داده اید که قابل اعتماد هستید و قصد فریب دادن آن­ها را ندارید. در این مقاله روش هایی برای جذب مشتری به شما یاد خواهیم داد که باید یاد بگیرید.

به تمام عهدهایی که به مشتریان می ­دهید، عمل کنید؛ به طور مثال، اگر به مشتری می­ گویید که با آن­ها در شرایط بروز مشکل، در تماس و در دسترس آن­ها هستید تا مشکل را سریع رفع کنید، اگر وعده ­ی سرویس دهیِ منظم را به آن­ها داده ­اید، و مواردی از این قبیل، پس به همه ­ی آن­ها عمل کنید تا اعتماد در مشتری به وجود بیاید و تصمیم به خرید از برند شما بگیرد.

بسیاری از کمپانی­ های بزرگ و یا کوچک، برایشان مهم نیست که در ابتدا باید یک سری رفتارهای اصولی و مشتری مدارانه را انجام دهند تا نظر و اعتماد مشتریان بالقوه را جلب کرده و به مشتریان بالفعل و دائمی برای برند خود بدل کنند؛ اما موضوعی که حائز اهمیت است، این است که:

ایجاد اعتماد و ارتقای وفاداریِ مشتری، می بایست جزو اولویت های هر کسب و کاری باشد تا افراد به طور دائمی، مشتری شما باقی بمانند.

واقعیت امر این است که جلب و حفظ اعتماد مشتری، به آسانی، یک روزه و با سحر و جادو، حاصل نمی­ شود، اما در هر صورت، برندها باید تمام تلاش خود را در این زمینه انجام بدهند. شرکت هایی که به موضوع حفظ اعتماد مشتری، اهمیت نداده­ اند، و اکنون مشتری های خود را از دست داده ­اند، به خوبی دریافته ­اند که حتی با به کارگیریِ انواع روش های تبلیغاتی نیز شاید به سختی بتوانند این اعتبار از دست رفته را به روح و کالبد برند خود بازگردانند.

فرآیند جلب اعتماد مشتری، باید روندی طبیعی، صادقانه و کاملاً اختیاری را طی کند.

19 ترفند کاربردی برای جذب مشتری

در این مقاله به شما 19 روش کاربردی خواهیم آموخت که می تواند به جذب مشتری کمک کند و بین خریدار و فروشنده رابطه مبتنی بر اعتماد ایجاد کنند. اگر می خواهید مشتریان بیشتری جذب کنید پس این 19 روش جذب مشتری را فراموش نکنید.

1) ارزش‌های خود را با مشتریان به اشتراک بگذارید

به اشتراک­ گذاری ارزش ها با مشتریان، به ایجاد یک رابطه ­ی قوی بین شما می­ انجامد. با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط یک تیم مدیریتیِ اجرایی، محرز شده که تعداد ۷۰۰۰ نفر از مصرف‌کنندگان، با برندهای کسب و کاری در ارتباط هستند که 64% از آن ارزش‌های مشترک را، که از علت اصلیِ برقراری رابطه بین مشتری و برند هستند، را با یکدیگر در میان گذاشته­ و با هم تبادل نظر کرده ­اند.

2) با ارائه­ ی خدماتی منحصر به فرد، اعتماد مشتری را به برند خود جلب کنید

ارائه ­ی خدماتی ارزشمند و بی­ همتا، مشتریان وفاداری را برای شما به ارمغان آورده و مانع از بروز ایجاد سخنان و دیدگاه های منفی شده و در صحنه­ ی رقابت، شما را از سایر رقبا متمایز می­ کند. برای بهبود ارائه­ ی خدمات مشتری مدار، در ابتدا باید گوشی شنوا برای حرف های مشتریان داشته باشید و به نگرانی ها و خواسته های آن­ها ارج نهید؛ یک مسیر مناسب برای برقراری ارتباط و تماس با مشتری های خود، ایجاد کنید و اطلاعات راه های ارتباطی، اعم از اطلاعات تماس، ایمیل و آدرس دقیق شرکت خود را از طریق وب­سایت و شبکه های اجتماعی، در اختیار کاربران قرار دهید تا آن­ها بتوانند به راحتی با شما در ارتباط و تعامل باشند.

بعضی اوقات ممکن است برای مشتری، مشکلی در زمینه­ ی محصولات و خدمات برند شما پیش بیاید، اگر شما در این راستا، تدبیری برای رفع مشکلات آن­ها اندیشیده و پاسخ­گویِ در دسترسی برای آن­ها باشید، مشتری به شما اعتماد بیشتری خواهد کرد. اما اگر در این زمینه تعلل کنید، اعتبار برندتان از بین رفته و اعتماد مشتری را نیز از دست می ­دهید؛ بنابراین توصیه می ­شود که خدمات پشتیبانی را پرقدرت و خوب ارائه دهید تا در صورت بروز هر مشکلی هم، خیال مشتری از بابت رفع حتمیِ آن، راحت باشد.

3) به صورت روشن و آشکار عمل کنید

ممکن است بعضی از مواقع، نتوانید به عهدهای که به مشتری داده­ اید، وفا کنید و همیشه در دسترس و پاسخ­گوی آن­ها باشید؛ این یک امر طبیعی است، پس نگران نباشید و صادقانه به مشتریان خود، از وجود این مشکلات اطلاع دهید و به آن­ها اطمینان دهید که درصدد رفع مشکلات برمی­ آیید.

4) نمایان و اجتماعی باشید

بهتر است در اپلیکیشن های مختلفِ رسانه­ های اجتماعی، یک صفحه و یا گروه برای برقراری گفت و گو و ارتباط مؤثرِ مشتری با برند، ایجاد کنید. مشتریان از طریق شبکه های اجتماعی (فیس بوک، اینستاگرام و …) می­ توانند خدمات و یا محصولات شما را به دیگران نیز معرفی کنند. فعالیت در شبکه های اجتماعی، موجب دیده شدن برند، جذب طرفداران و دنبال­ کننده های بیشتر و ایجاد حس اطمینان و برتری در مشتریان می­ شود. پس هرچه سریعتر دست به کار شوید و برند خود را در معرض دید دنیا قرار دهید.

از دیگر مزایای فعالیت در شبکه ­های اجتماعی، انعطاف‌پذیر بودن و امکان دسترسی‌های مختلف به افراد است؛ به طور مثال، می­ توان محتواهای مختلفی برای ارائه بر روی صفحات این شبکه ها تولید کرد، با دنبال کنندگان قدیمی و جدید در ارتباط بود، اخبار جدید در مورد برند خود را به مشتریان اطلاع رسانی کرد.

5) با مشتریان خود، بیشتر در ارتباط باشید

مشتریان را به حال خود رها نکنید. هرچه شما (به خصوص مشاوران و بازاریابان برندِ شما) ، به میزان بیشتری با مشتریان، ارتباط و سروکار داشته باشید، برای اعتبارسنجی ِبرندتان مفیدتر است.

در رابطه با اهداف و نحوه عملکردتان، به صورت هویدا و جزء به جزء عمل کنید و درصدد حل و فصل مشکلات برآیید و صرفاً فقط به آن­­ها پاسخی گذرا ندهید.

یکی از آسان­ترین راه های ارتباطی با مشتریان، استفاده از قابلیت های ایمیل است. شما می ­توانید در طول فرآیند خرید، آدرس ایمیل مشتریان را از آن­ها درخواست کرده و از این طریق، به صورت منظم و مداوم، آن­ها را از اتفاقات و خدمات جدید خود باخبر سازید و یا از آن­ها در رابطه با کالای خریداری شده، نظرسنجی کرده و از نظرات و انتقادات، در راستای بهبود کیفیت محصولات و ارائه خدمات، بهره بجویید تا مشتریان از شما خشنود باشند.

طبق بررسی های انجام شده، صاحب نظران دریافته ­اند که ارزش ایمیل‌های شخصی ۶ برابر بیشتر از ایمیل‌های غیرشخصی است؛ از این دسته ایمیل ها می­ توان به فرستادن تبریک تولد به مشتریان و یا اختصاص دادنِ ژتون ها و گیفت هایی به مشتریان، برای جذب مشتری، رضایت و اعتماد آن­، اشاره کرد؛ این ایمیل ها حس خشنودی و همدلی را در میان شما و مشتریان به ارمغان می­آورد.

6) بیش از توقعات متداول عمل کنید

جمله ­ای کلیشه­ ای که اکثر کسب و کارها از آن استفاده می­کنند، این است که :

«به وعده خود عمل کنید و به‌موقع تحویل بدهید»

؛ این امر به آسانی قابلیت اجرا شدن دارد.

مشتریان، به دلیل این­که در زمان های گذشته، بارها مورد فریبِ برندهای مختلف قرار گرفته­ اند، در عصر امروزه سعی می­ کنند کمتر به برندها اعتماد کنند تا دوباره مجبور به تحمل بار روانیِ فریب خوردگی نشوند.

بنابراین، برای جلب اعتماد مخاطب، بهتر است وعده های کمتر بدهید و در عوض، وفای به عهدهای بیشتری انجام دهید. به طور مثال، کالایی را که حدس می­زنید حدود 5 سال عمر کند، به مخاطبان خود بگویید که 3 سال عمر می ­کند ؛ اگر فرآیند آماده شدن محصولی، به حدود 10 روز وقت نیاز دارد، به مخاطب قول 20 روز را بدهید؛ این گونه دیگر نزد مشتریان خود بدقول نمی­ شوید.

با توجه به مطالبی که در بالا به آن­ها اشاره کردیم،می­توانیم به سخن جناب «نوح سنت جان» برسیم که در این باره این گونه اظهار می­دارد :

«کارها را همان‌طور که قول داده‌اید انجام دهید».این کار باعث افزایش جلب اعتماد و خشنودیِ هرچه بیشتر مشتری ازارائه خدمات مطلوب می­ شود.

7) به مشتریان خود اهمیت داده و آن­­ها را نادیده نگیرید

توصیه می­ شود برای این که از دلزدگی مشتریان قبلی جلوگیری کرده و جذب مشتریان جدید را افزایش دهید، به طور منظم، از کیفیت و ویژگی های مطلوب کالاهای عرضه شده، اطمینان حاصل کنید.

8) سطح امنیت را بالا ببرید

برای جلب اطمینان مشتری، باید ترتیبی اثر دهید تا حتی اگر به صورت آنلاین فروش ندارید، مشتریان از شما کالا خریداری کنند. اما برای سرعت بخشیدن به فرآیند خرید و فروش و جلب اعتمادِ هرچه بیشتر مشتری، باید وب­سایتی فروشگاهی را طراحی کرده و در اختیار مشتریان قرار دهید. اما نباید در و­ب­سایت خود، تعداد تبلیغات زیادی را قرار دهید و یا روند مرابطه با پشتیبانان سایت و نحوه خرید، دشوار باشد، مشتری، اعتماد و اشتیاق خود را برای خرید از شما از دست می ­دهد؛ برای این که این اتفاق نیفتد، باید سایت خود را به وسیله­ ی ایجاد درگاه های مطمئن پرداخت و نشان‌های اعتماد دولتیِ معتبر، ایمن کنید.

9) کارکنان شایسته و سازگاری داشته باشید

کارکنان شرکت، نقش به سزایی در جلب اطمینان مشتری و بالا بردن سطح وفاداری مشتریان به برندِ شما دارند. پس اگر شما کارکنانی شایسته داشته باشید که فرهنگ فروش را به درستی به مخاطب القا کنند و برای افزایش فروش برند، در تلاش باشند، احتمال این­که مشتریان راضی تر شوند و این رضایت را با معرفی کردن برند شما به دیگران، بروز دهند، بیشتر است.

10) برند خود را بسازید و تلاش کنید که خودتان باشید

در شخصی سازیِ برند خود، از تقلید بپرهیزید و تلاش کنید که خودِ واقعی­تان را نشان دهید. اجرای تبلیغات متعدد و تعاملات مستمر با مشتری، در جلب اعتماد مشتری بسیار مؤثر هستند. در برقراری ارتباط با مشتریان، بهتر از به جای استفاده از پاسخ های تکراری و روتین، کارمندان خود را تشویق به تعاملات مفید و صمیمانه با مشتریان کنید. همین تحولات جزئی است که موجب افزایش اعتبار و روح بخشی به برند کسب و کاریِ شما می­شود.

11) کلمات را به طور صحیح بیان کنید

بر طبق بررسی های انجام شده، بیان صحیح کلمات و جملات، انگیزه و اشتیاق بیشتری را برای خرید، در مشتری ایجاد می ­کند. آقای کووان لی، 4 کلمه­ ی ” رایگان، شما، جدید و فوراً ” را جزو کلمات کلیدی و قانع کننده­ای می ­داند و توصیه می ­کند که از آن­ها در ابتدای متون خود، عناوین ایمیلی و یا دعوت­نامه های ارسالیِ خود برای مشتریان، در جهت افزایش جذب مشتری، بهره ببرید.

12) به مشتریان خود انگیزه بدهید

با ارائه­ ی کدهای تخفیفی و یا عرضه ­ی کالاهایی به عنوان اشانتیون (گیفت و هدیه رایگان) ، می­ توانید انگیزه و اشتیاقی دوباره برای خرید، به مشتریان خود بدهید.

13) از مشتریان خود نظرسنجی کنید

با ایجاد امکان سیستم پیشنهادات و انتقادات در وب­سایت خود و ایمیل های ارسالی به مشتریان، می­توانید به اطلاعاتی از قبیل سلایق، ترجیحات و احساسات مشتریان درباره ­ی محصولات برند خود دست یابید و از این طریق درصدد اعمال تغییرات و اصلاحات لازم برآیید. ابزار نظرتو در این مسیر به شما کمک می کند.

14) زمان بیشتری را به مشتریان خود اختصاص دهید

گفت و گو با مشتریان، به شناخت بیشترِ شما از مشتریان، تولید محتوای بهتر و ارائه­ ی خدمات بازاریابی گسترده و کاربردی­ تر می­انجامد. هم چنین می ­توانید از مشتریان خود درخواست کنید تا تجربیات و احساسات خود از خرید از برند شما را با شما و دیگران به اشتراک بگذارند؛ این امر موجب ایجاد حس همدلی و صمیمیت بین شما و آن­ها می­شود.

15) زندگی را برای مشتریان خود تسهیل کنید

بهتر است که به جای نگرانی در رابطه با فرآیند و نحوه ­ی انجام خرید توسط مشتریان، به تبلیغات و بازاریابیِ درست و مناسب محصولات خود پرداخته و آن­ها را با مطمئن ­ترین و سریع­ترین راه های ممکن، به دست مشتری برسانید. یعنی مثلاً می­توانید به کمک تولید و ارسال محتوای ویدیویی در یوتیوب و یا ارسال ایمیل های خبریِ ماهانه، افراد را از محصولات جدید و خدمات خود باخبر سازید.

16) در بررسی وقوع مشکلات، دوراندیش باشید

سعی کنید مانع از بروز مشکلات بسیار بزرگ در کسب و کار خود شوید و قبل از این که مشکلاتتان به فاجعه تبدیل شوند، به سرعت درصدد حل و فصل آن ها و ایجاد احساس اطمینان در مشتریان برآیید.

بیشتر بخوانید: افزایش فروش در رسانه های اجتماعی

17) انعطافِ کاری داشته باشید

با در نظر گرفتن شرایط خاصِ هر کدام از مشتریان و سیاست ها، تمام تلاش خود را بکنید که به صورت منعطف عمل کنید. مثلاً باید یک مسیر 2 هفته ­ای را برای برند خود برنامه ­ریزی کنید؛ این بدان معناست که بعد از گذشت این مدت زمان 2 هفته ­ای، مشتری دیگر حق بازپس دهی محصول را به شما ندارد.

18) برای مشتریان، یک شخص حقیقی باشید

درست است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، افراد به آسانی به اطلاعات موردنیاز خود در رابطه با محصولات موجود در بازار، دستیابی پیدا می­کنند، اما آن­ها به دلگرمیِ گفت و گو با یک شخص حقیقی، نیاز دارند؛ بنابراین برای تحقق بخشیدن به این امر، لازم است تا در بخش هایی از وب­سایت و یا صفحات خود در شبکه ها مجازی، اطلاعات تماس و آدرس ایمیل خود را برای برقراری تعامل با مشتریان قرار دهید.

19) یک پلَن وفاداری طرح ریزی کنید

با طرح یک پلَن وفاداری و یا یک سیستم پاداش­ دهی، به مشتریان خود انگیزه­ ی خرید دهید. آقای کندال پگیس از شرکت بازاریابی Hub Spot ، اظهار داشته که با به کارگیریِ یکی از استراتژی های زیر، می­توان یک پلَن وفاداریِ خوب ارائه دهید :

  • سیستم امتیازدهی آسان : مشتریان با کسب امتیازاتی، قادر به دریافت پاداش می­شوند.
  • یک سیستم مرحله­ای را به کار بگیرید : یک کالا و با تخفیف کوچک به عنوان گیفت، به مشتریان بدهید و در طی زمان های آتی، این گیفت‌ها را افزایش دهید.
  • سعی کنید امتیازات VIP در نظر بگیرید : سرویس های مورد استفاده در آمازون را بررسی کنید.
  • در کنار ارج هایی که به مشتری می­ نهید، برنامه های پشتیبانی را نیز در نظر بگیرید : همسو با ارائه­ی پاداش های مالی، از حمایت های عاطفیِ مشتریان نیز دریغ نکنید.
  • برنامه های ارتباط و همبستگی : با گروه های موجود در شرکت های مختلف، در ارتباط باشید.
  • یک بازی طراحی کنید : همه­ی افراد از همه­ی اقشار و سنین، از بازی کردن لذت می­برند.
  • پلَن های وفاداری طرح­ریزی کنید : جهت انگیزه دادن به مشتریان خود، با در نظر گرفتن تعدادی کالا و ارائه­ی خدماتی ارزنده به عنوان هدیه، وفاداریِ خود را به اثبات برسانید.

و در نهایت، به یاد داشته باشید که استفاده از روش های کاربردی و ارزش دهی هایی هرچند کوچک به مشتریان، می­تواند موجب کاهش هزینه های بازاریابی و جذب مشتری بیشتر شود.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا