تجارت الکترونیککسب و کار
موضوعات داغ

افزایش فروش در رسانه های اجتماعی ویژه فروشگاه ها

فروش اجتماعی

فروش اجتماعی مسئله جدیدی است که با ظهور شبکه های اجتماعی قدرت و اهمیت بیشتری به خود گرفته و علاقمندان به دنیای دیجیتال می توانند به وسیله همین مفهوم به درآمد خوبی دست پیدا کنند. در این مقاله به این مسئله به صورت عمیق و کاربردی خواهیم پرداخت و نشان می دهیم در سال 2020 فروشگاه ها و کسب وکارهای خدماتی برای دستیابی به فروش بیشتر نیازمند درک عمیق از فروش اجتماعی هستند فرقی هم نمی کند فروشگاه آنلاین دارید یا پیج اینستاگرام در هر حال به این مفهوم نیاز خواهید داشت.

با ظهور شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری قدرتمند و کاربردی در کسب وکار ها، در آمیخته بازاریابی تغییرات گسترده ای ایجاد شد و تغییرات ایجاد شده در محیط کسب وکار ها را به واکنش دادن نسبت به آن ها مجبور کرد . اینستاگرام که تا این لحظه حدود هفصد میلیون کاربر جهانی و 12 میلیون کاربر ایرانی فرصت مناسبی را برای کسب و کارها ایجاد کرده تا با کمترین هزینه محصول و خدمات خود را ارتقا دهد و به وسیله آن متغییر های بازاریابی خود  مانند تبلیغ،برندینگ،روابط عمومی و فروش را ارتقا دهد . در این بین با رشد اینستاگرام ، فروش کالا و خدمات رونق بیشتری یافته و کسب وکارها به دلیل ارتبط نزدیک با مشتریان، هزینه کم و بازدهی بالا   تمایل بیشتری به استفاده از آن دارند .

جانات فوتز، مربی رسانه های اجتماعی و مدیر اجرایی Tatu Digital Media، آژانس بازاریابی آنلاین، می گوید:

رسانه های اجتماعی اجازه می دهد تا فروشندگان ببینند که چه فوایدی در مورد نام تجاری و رقباشان وجود دارد. “شما واقعا می توانید از نیازهای مردم طریق گوش دادن به مخاطبان  در رسانه اجتماعی مطلع شوید . در واقع می توان گفت این یک راه عالی برای تحقیق در بازار  وشناسایی نیاز مشتری است. که درنهایت که منجر به فروش می شود. “

همچنین  جنیفر فونگ، متخصص رسانه های اجتماعی فروش مستقیم، موافق. معتقد است :

” رسانه  های اجتماعی نه تنها  منجر به فروش وحتی سرنخ فروش جدید تر شود بلکه به شما اجازه می دهد تا روابط عمیق تری با مشتریان موجود ایجاد کنیدو آن ها را به سمت خرید مجدد سوق دهید .”

فروش اجتماعی چیست؟

فروش اجتماعی اشاره به استفاده از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و سایر ابزار های دیجیتال و پردازش برای پیدا کردن و ارتباط با چشم انداز بالقوه برای افزایش فروش است.

در واقع فروش اجتماعی زمانی است که افراد فروش خودرا  با استفاده از رسانه های اجتماعی انجام دهند و  برای پیدا کردن و مشتر ی،ارتباط با آن از رسانه های اجتماعی استفاده کنند. فروشندگان از رسانه های اجتماعی برای ارائه ارزش متناسب با چشم انداز شرکت به وسیله: پاسخ دادن به سؤالات، پاسخ دادن به نظرات و به اشتراک گذاری محتوا در طول فرآیند خرید استفاده می کنند تا زمانی که خرید صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: کاربردی ترین رسانه اجتماعی در گردشگری

در حالی که مدل های قدیمی فروش برای تماس سرد،توده های فروش و تعیین رهبری استفاده می شد،روش جدید فروش از شبکه رسانه های اجتماعی برای دست یابی به یک چشم انداز جدید استفاده می کند، که به آن ها می آموزد شرکت شما چگونه می تواند به رشد کسب کار آن ها کمک کند و از طریق محتوا آن ها را پرورش دهد .

برای افزایش فروش در سبکه های اجتماعی و کسب بیشترین بهره وری سازمان نیاز دارند که که اصولی رفتار کنند و کارایی را همراه با اثر بخشی بخواهند . در غیر این صورت سکنجبین باعث صفرا می شود و نه تنها فروش حاصل نمی شود بلکه با ایجاد بی اعتمادی در مشتری، ضربه زدن به تصویر برند و  ارزش کالا  در واقع به فروش فیزیکی و کال سازمان ضرر وارد می شود .چرا که در فضای مجازی و به واسطه ارتباطات دوسویه بین مشتریان،تلفات سنگین تر و جبران رفتارهای اشتباه با هزینه ی گزاف تری همراه است .

لذا اتکا به روش اصولی و رفتار مناسب لازم و ضروری است و موجب می شود  ریسک فعالیت در شبکه های مجازی پایین بیاید . برای فروش در شبکه های اجتماعی و افزایش فروش برای کسب وکار لازم است قواعد و روش هایی را رعایت کرد تا بازدهی مناسب را کسب کرد . در اینجا مهم ترین روش هایی که برندهای جهانی وایرانی در صفحات اجتماعی خود رعایت کرده اند مورد بررسی قرار می دهیم و معتقدم که بهره گیری از این روش ها می توان نتایج خوبی کسب کرد.

 • تصاویر بصری با کیفیت

اساسا فعالیت پلت فروم ها بزرگی مانند اینستاگرام و فیس بوک با عکس پیوند دارند و به اشتراک گذاری محتوا های بصری  مهم ترین ویژگی این پلت فروم هاست لذا کسب وکار ها موظف هستند که در پست های خود از عکس های با کیفیت استفاده کنند و به نور،رنگ و زاویه عکس ها توجه کنند .بسیار مهم و ضروری است که از یک قالب مخصوص و متناسب با محصول و برند خود خود استفاده کنید . برای این کار می توانید از Pablo Buffer، Adobe Spark یا Canva استفاده کنید. علاوه براین ابزار، PromoRepublic  یک کتابخانه از  ایده های متنوع برای پست گذاری  با قالب های بصری آماده  است که تقریبا برای هر صنعتی قالب متناسب طراحی کرده است ،  همچنین می توانید از برنامه هایی مانند VSCO Cam برای بهبود کیفیت عکس های خود برای ارسال استفاده کنید یا از اپلیکیش هایی که چند عکس را کنار هم می گذارند استفاده کرد.. بهره گیری از این ابزارها کمک می کند که هوشمندانه کار کنید نه سخت .

 • مطالب را به طور مدام و منظم به روز رسانی کنید

به روز رسانی منظم و مداوم در ایجاد تصویر خوب از محصول و بسیار شرکت موثر و موجب ایجاد اعتماد و اطمینان در مشتری می شود و در مشارکت مشتری در شبکه های اجتماعی تاثیر به سزایی  .  همچنین مشتریان انتظار دارند در  زمان های مشخصی و در تعداد مناسبی مطالب و پست از شما ببینند. بنا برگزارشات موجود برای اینستاگرام وفیس بوک،سایت و ..هفته ای بین 2تا 5 پست مناسب است ولی باید بدانیم تعداد پست،زمان انتشار، نوع پست منتشر شده به نوع صنعت،مشتری،جنسیت و زمانی که مخاطب صرف رسانه اجتماعی می کند ارتباط مستقیم دارد . و این وظیفه مدیر رسانه های اجتماعی یا مشاوران سازمان است که با انجام تحقیق های کیفی و نظر سنجی از مخاطبان مقدار دقیق آن را پیدا و سپس پیاده سازی کنند .

 • استفاده از ویدئو را فراموش نکنید .

ویدئو ها به عنوان یکی از سه محتوای اساسی بازاریابان در رسانه های اجتماعی است و آینده بسیار خوبی برای رشد درپیش دارد  چرا که باتوجه به گزارشات منتشر شده 60درصد بازاریابان از ویدئو برای فعالیت های بازاریابی خود استفاده می کنند و 73 درصد آنان تصمیم به افزایش سهم ویدئو  در فعالیت های بازاریابی خود دارند . همچنین در اینستاگرام با اینکه قابلیت انتشار ویدئوی یک دقیقه ای دارد و تنها کمتر 11 درصد پست ها ویدئویی هستند به تنهایی 17درصد از همه نظرات را دریافت می کند . که نشان از قدرت این نوع محتوا در درگیر کردن مخاطبان و اثربخشی آن در فعالیت های بازاریابی دارد .

برای افزایش فروش بیشتر و بهره گیری از این محتوای قدرتمند لازم است نکات ظریفی را رعایت کنید :

 • هممانند تصاویر به مفاهیم نورشناسی و رنگ اهمیت بدید همچنین به کیفیت صدا نیز توجه کنید .
 • در هنگام تهیه فیلم پشت صحنه را به اشتراک بزارید بگذارید مخاطبانتان با احساس شما هنگام تهیه فیلم آشنا شوند .
 • حجم ویدئو تا حد ممکن پایین باشد و زمان آن کم باشد .یکی از دلایل موفقیت دیرین دیرین توجه به همین نکته است .
 • قرار دادن لینک فروشگاه در صفحه

از مهم ترین عواملی که بسیار مهم است قرار دادن لینک مستقیم فروش محصول است که فراموش کردن آن درواقع تمام زحمت شما را در رسانه اجتماعی به باد هوا می دهد . اگر لینک فروشگاه را در رسانه اجتماعی خود قرار ندهید مخاطبان شما چطوری به مشتری تبدیل شوند .درواقع یکی از مهم ترین رسالت شبکه های اجتماعی تبدیل مخاطبان به مشتری وافزایش ترافیک وب سایت و فروشگاه است . درحالیکه شما نمی توانید مستقیما از تصاویر و ویدیوهای خود پیوند دهید، هنوز باید URL را برای هر کسی که مایل به کپی کردن آن هستید قرار دهید. به همین دلیل است که شما باید سعی کنید URL های خود را کوتاه و قابل خواندن کنید.

هنگام تنظیم آگهی ها، ابتدا باید هدف اصلی آگهی را انتخاب کنید. اگر شما به دنبال استفاده از رسانه های اجتماعی برای افزایش فروش تجارت الکترونیک خود هستید، آگهی های شما باید “لید ” تبدیل شوند .. بدین منظور در پست خود برا عمل به اصل دکمه Call-to-Action  از دکمه (Shop Now)- همین الان خرید کنید  را به پست خود اضافه کنید. تا با کلیک بر روی این دکمه ” مخاطبان شما به یک صفحه مورد نظرتان  در وب سایتتان  منتقل شوند.

علاوه بر این موارد موارد متعدد دیگری مانند:

 • از پنج تا سی هشتگ عمومی واختصاصی حتما استفاده کنید .
 • به کامنت ها و نظرات مردم حداکثردر 24 ساعت جواب دهید تا احساس نکنند از اولویت و ارزش لازم برخوردار نیستند.
 • از تخفیف و کوپن در زمان و تاریخ های مناسب استفاده کنید .و با استفاده از تکنیک فشار زمانی (مثلا اخرین مهلت خرید تا ساعت 23امشب) بازدهی آن را بالا ببرید .
 • تکنیک های فعالیت در رسانه های اجتماعی را یاد بگیرید و حداقل در هفته 20الی30دقیقه به یادگیری این تکنیک ها بپردازید .
 • به صورت دوره ای عملکرد فروش خود را در رسانه های اجتماعی مورد ارزیابی قرار دهید و نقاط ضعف خود را مرتفع کنید .
 • از اینفلوئنسر ها یا همان افراد تاثیر گذار که در شبکه های اجتماعی طرف داران زیاد دارند بخواهید در مورد محصولات شما صحبت کنند .
 • در گروه های تخصصی و عمومی متعددی در رسانه های اجتماعی عضو شوید و در مورد محصول خود با اعضای گروه صمیمانه صحبت کنید .
 • به یاد داشته باشید در رسانه اجتماعی فعالیت کنید که بیشترین ارتباط را با محصول شما دارد مثلا برای محصول کودک از لینکداین استفاده نکنید یا اگر مشتری شما زنان جامعه هستند اینستاگرام و تلگرام بهترین کانال های ارتباطی هستند .

رسانه های اجتماعی می تواند یکی از بهترین ابزارهای فروش حرفه ای در دنیای تجارت الکترونیک باشد که می تواند برای کسب اطلاعات هوشمندانه، ارتباط و ارزیابی موقعیت های جدید و چشم انداز، فروش درایو و معاملات نزدیک مورد استفاده قرار گیرد و ارتقا کسب وکار تاثیر به سزایی داشته باشد .به همین خاطر توصیه جدی می کنیم که فروش در رسانه های اجتماعی را فراموش نکنید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا