مدیریت نظرات

هفت شگرد شگفت انگیز برای بازاریابی با نظرات مشتریان !

 بازاریابی با نظرات مشتریان

بنابر بررسی های صورت گرفته، می ­توان اظهار کرد که بازاریابی با نظرات مشتریان مي­ تواند تأثير به سزایی در بهبود کسب و کار شما داشته باشد.هیچ چیز بهتر از این نیست که مشتریان بالفعل شما، درباره­ی محصولات و خدماتتان، برای مشتریان بالقوه تبلیغ و آن­ها را ترغیب به خرید کنند.

حدود 70% از افراد، قبل از این که محصولی را خریداری کنند، نظرات و انتقاد های سایر افراد را درباره­ی آن(محصول) بررسی می­کنند.

بنابراین بهتر است که شما نیز از معجزه­ ی این نوع از بازاریابی بهره ببرید. در اختیار قرار دادن نظرات و تجارب مشتریان بالفعل در وبلاگ­ها، شبکه های مجازی و وب­سایت ها، ضمانت برند شما را در دنیای حقیقیِ بازار نمایان می­کند.بازاریابی با نظرات مشتریان، می­ تواند در روند فروش شما بسیار مؤثر واقع شود.

به ارقام زیر دقت کنید :

88% از افراد، از بررسی انتقادات یا نظرات مشتریان برای گزینش چگونگیِ یک کسب و کار استفاده می‌کنند.

72% از مشتریان، بر این باورند که یک نقد مثبت، باعث ایجاد اعتماد در آن­ها می‌شود.

88% از مخاطبان، به نقد و کاوش های آنلاین مثل پیشنهادهای شخصی اعتماد دارند.

قابل ‌اطمینان بودن (27%)، فراست (21%) و حرفه‌ای‌ بودن (19%)، از اساسی‌ترین خصوصیات برای آوازه­ی یک کسب و کار است.

همه این‌ها بیانگر ارزش نقد و بررسی مشتریان، در بازاریابیِ کسب و کار و بهبود برندینگ شرکت ها در بازار فوق رقابتی عصر کنونی است.

نظرات و نکته­ سنجی ها قادر به تخریب یا توسعه یک برند هستند.بنابراین شما می ­توانید مشتریان خشنود از خود را ترغیب به، به اشتراک گذاریِ نقطه نظرات خود در فضای مجازی کنید تا اعتماد موردنظرِ در سایر کاربران و مشتریان بالقوه ایجاد شود. خواندن یک نقد خوب، خیال مشتری بالقوه را از میزان کیفیت و اعتبار محصول یا خدمات شما راحت می‌کند.

درحقیقت، نظرات مثبت می‌تواند به مردم در فهم میزان تأثيرگذاری محصولات شرکت شما در زندگی­شان، کمک کند؛ از طرفی، قرار دادن نظرات مثبت در شبکه های مجازی، باعث افزایش ترافیک بر روی وب­سایت شما شده و این عالی است! چرا که افراد برای خواندن نقطه نظرات چه در شبکه‌های اجتماعی، چه در وب­سایت و چه در بولتن ایمیلی، وقت صرف می­ کنند.

افزایش مشتری با نظرات

7 شگرد برای بازاریابی با نظرات مشتریان

در ادامه به شما هفت روش بازاریابی با نظرات مشتریان را خواهیم گفت که اگر بدانید می توانید تغییر اساسی در ساختار ارتباط با مشتریان و ارزش افرینی به وسیله نظرات را به دست بیاورید.

از نظرات مشتریان بالفعل، برای خلق آوازه­ی نیکو بهره ببرید

نقطه نظرات برترِ خریداران را به صورت واضح و با فونت برجسته، در معرض دید همگان بر روی وب­سایت قرار دهید.این کار موجب انگیزه دادن به مشتریان بالقوه برای خرید می­شود.هم چنین با کسب اجازه از مشتریان و افزودن اسم و عکس آن­ها، می­توانید پذیرش و قابل اعتماد بودن نظرات مشتریان را دوچندان کنید.

از طرفی نیز، ایجاد یک لیست از نظرات خریداران در صفحات مجازی یا ایجاد یک وبلاگ مجزا برای ارائه انتقادات مردم از محصولات، به اعتبار سایت افزوده و به مشتریان بالقوه در انتخاب خود برای خرید یک محصول، کمک شایانی می­ کند.

در پاسخ­گویی به انتقادات، سریع باشید

نظرات مثبت و منفیِ افراد را ارج بنهید و در پاسخ­گویی به انتقادات، زیرکانه عمل کنید، تا مخاطبان شما بدانند که در هر صورت، برایتان ارزشمندند. از طرفی، حذف انتقادات منفی و قرار دادن نظرات صرفاً فقط مثبت، به جز سلب اعتماد مخاطبان، چیز دیگری را برای شما به ارمغان نمی­آورد.

بیشتر بخوانید» 19 ترفند جذب مشتری در فروشگاه اینترنتی

می­ توانید در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی، وب­سایت و …) به طور واضح از افراد بخواهید که با شما در تماس باشند تا بتوانید حس مسئولیت پذیری خود را به آن­ها نشان داده و بدین ترتیب، مشکلات و کم و کاستی های مشتریان و هم چنین برند خود را رفع و رجوع کنید؛ این کار موجب جلب اعتماد مخاطبان و متمایز شدن شما از سایر رقبا می­شود. در واقع، پاسخ ­دهی به کامنت ها، هم برای مشتریان بالقوه و هم برای مشتریان بالفعل، یک امر مفیدِ دوجانبه است.

فرآیند نقد نویسی و نظرسنجی را برای مشتریان تسهیل کنید

تا جایی که امکان دارد، فرآیند نقد نویسی و نظرسنجی در مورد محصولات یا خدمات را برای مخاطبان تسهیل و تسریع کنید.این کار را می­توانید با کوتاه و جذاب کردنِ فرم های نظرسنجی به انجام برسانید. مشتریان، فرم های نظرسنجی را باید با میل و اراده خود و بدون هیچ گونه اجباری پُر کنند.این مدل نظرسنجی از مشتریان، به محصولات و خدمات شما اعتبار بیشتری می­بخشد.

در این راستا می­توانید از روش ایمیل مارکتینگ نیز بهره جویید؛ بدین صورت که برای هریک از خریداران، پس از هر خریدی که از شما انجام می­دهند، به صورت اتوماتیک یک ایمیل در خصوص نظرات مشتریان به آن‌ها ارسال می­ کنید، چرا که این کار این حس را در خریداران ایجاد می­ کند که نظرات مثبت و منفیِ آن­ها برای شما با ارزش هستند. از روش های دیگر برای گردآوری نظرات و انتقادات مخاطبین، می­توان به نظرسنجی روی وب سایت یا صفحات شبکه‌های اجتماعی نیز اشاره کرد.

مشتریان را به سفیری برای برند خود تبدیل کنید

با توجه به افزایش روز افزون تولید محتوا در فضای مجازی، نیاز است تا شما نیز در این عرصه خودی نشان دهید و در این راستا، برای انتشار محتوای تولید شده­ی خود، به سفیرانی نیاز دارید تا دیده شوید و چه بهتر که این سفیران خود را از میان مشتریان انتخاب کنید. با این کار می­توانید از دریچه­ی نگاه و کلام جذابِ مشتریانِ واقعی، به جلب اعتماد سایر افراد دست یابید. به این نوع از بازاریابی، بازاریابی مبتنی بر طرفداران (Advocate Marketing) گفته می‌شود. شما می‌توانید مشتریانی جذب کنید که در وبلاگ خود درباره­ی شما مطلب قرار می دهند یا در توئیتر راجع به شما پُست منتشر می کنند.

در ایمیل‌های پیشنهاد ویژه، از نظرات مشتریان استفاده کنید

بنابر بررسی های انجام شده، تعدادی بیش از 294 میلیارد ایمیل در طول روز رد و بدل می­شود؛ یعنی هر فردی، روزانه به طور میانگین تعداد 72 ایمیل دریافت کرده و مدت زمانی از روز را به بررسی این ایمیل ها می­ پردازد. بنابراین، برای اینکه از بین تمام این ایمیل ها، ایمیل شما نمایان باشد، باید با استفاده از روش گنجاندن نظرات مشتریان در ایمیل‌های اعلام پیشنهاد ویژه، ایمیل های ارسالی خود را برای مشتریان خود جذاب جلوه دهید تا آن ها ترغیب به باز کردن ایمیل های شما و در نهایت، خرید از برند شما شوند.

به طور مداوم وب سایت‌های نقد و بررسی را چک کنید

یکی از بهترین راه ها برای به اشتراک گذاشتن نظرسنجی­ها و انتقادات، مشاهده­ی وب سایت­های نقد و بررسی است که در آن ها، افراد درباره­ی تجربیات خود از هر برند و کسب و کاری، صحبت می­کنند؛ پس شما تنها با ساخت یک حساب در وب سایت های مختلفِ نقد و بررسی، می­ توانید برند خود را به همگان معرفی کنید؛ مخاطبان نیز به آسانی با یک سرچِ ساده، قادر به کسب اطلاعات زیادی در مورد هر برند و کسب و کاری می­شوند.

هم چنین توصیه می­شود در این وب سایت ها شروع به تبلیغات در مورد برند خود کنید. یکی از این وب سایت های نقد و بررسی در خارج از ایران، Yelp نام دارد و به کاربران سایت (دارندگان کسب و کارها) اجازه­ی گزینش بهترین انتقادات و نقطه نظرات مشتریان خود را داده و امکان قرار دادن آن نظرات را در کنار نظراتِ مشتریانِ سایر رقبا نیز در اختیار کاربران قرار می­دهد.

انتقادات و نقطه نظرات مشتریان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

از فضاهای محبوب برای تبادل نظر مشتریان با سایر افراد، می­توان به انواع شبکه های اجتماعی، از قبیل اینستاگرام، فیس بوک، لینکدین و … اشاره کرد، که کاربران در آن ها، به اظهار تجربیات خود از خرید یک کالا یا استفاده از خدمتی که کسب و کارهای مختلف ارائه می­دهند، می­پردازند تا فرآیند تصمیم­گیری در مورد خرید را، برای سایرین راحت­تر کنند. هم چنین افزودن تصاویر یا ویدیوها در کنار نظرات، اعتبار برند شما را بیش از پیش می­افزاید.

سخن نهایی بازاریابی با نظرات مشتریان

به خاطر داشته باشید که تأثير کلام خریداران و مشتریان بالفعل و نظرات آن­ها درباره­ی برند شما، خیلی بیشتر از تبلیغات برندتان از زبان خودتان است؛ چرا که شما با قرار دادن امکان نظرسنجی از مشتریان در فضای مجازی، حس اعتماد واقعی را در مخاطبان ایجاد کرده و آن ها تمایل بیشتری برای خرید از این طریق نشان می­دهند.

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا